Skoči na sadržaj
Почетна » Blog » Latice: Vatin

Latice: Vatin

    Vatin je selo čije ime se gotovo svakodnevno pojavljuje u medijima vezano za informacije na graničnim prelazima. Sa druge strane, selo je prilično uspavano. Po poslednjem popisu (2011.) stanovnika je oko 250, a realno se čini da je broj sada mnogo manji.

    Do sela putujem dobrim, asfaltiranim putem u pravcu Zrenjanina, potom skrećem na stari put ka Margiti. Ovaj put je pre 10-ak godina „ispravljen“, izgradnjom novog. Dve krivine pod pravim uglom bile su čest uzrok saobraćajnih nesreća i ovo je zaista bio pravi pogodak po pitanju bezbednosti. Tako je stari put ostao na raspolaganju biciklistima, pčelarima (mnogo je košnica na ovom potezu) i poljoprivrednicima. Nastavljam nasipom uz Moravicu „kanalisan vodotok koji dotiče iz Rumunije, kod mesta Vatin, i uliva se u kanal Banatska Palanka–Novi Bečej u blizini naselja Barice“ (izvor). Kanal je gotovo uvek bio pod vodom, a kako mi je jedna stanovnica sela saopštila „pre godinu dana je jednostavno presušio…“. U pojedinim barama još uvek se okupljaju ptice, a putem sam ugledao i lane (ili srnu) koja se približila kanalu kako bi pila vode. Nažalost, moja pojava je viđenu životinju uplašila, te se ubrzano povukla u polja kukuruza.

    Vatin – arheološki lokalitet, po kome je nazvana čitava jedna kultura ranog bronzanog doba

    Istorijski značaj ovog mesta je malo poznat široj publici (a možda i grešim).

    Politika piše (https://www.politika.rs/scc/clanak/386843/Vatin-odaje-tajne):

    „Vatinska kultura predstavlja jednu od najranije izdvojenih materijalnih kultura, bronzanog doba posebno, na tlu Evrope. Zahvaljujući Feliksu Milekeru (1858–1942), istraživaču koji je redovno publikovao ogromnu količinu nalaza (zlatna ostava, keramika zanimljivih oblika i ornamentike) koje je sakupljao u Vatinu, ti predmeti su vrlo brzo privukli pažnju stručnjaka iz čitave Evrope, sa kojima je on imao dobru saradnju. Gradski muzej u Vršcu raspolaže arheološkom zbirkom sa ovog lokaliteta koja broji više od 15.000 dobro očuvanih predmeta od zlata i rogova životinja, keramičkih posuda…“

    Vatinski krugovi – „stariji od Stounhendža“

    O kakvom istorijskom prostoru se radi potvrđuju i krugovi u polju koji sve više privlače pažnju istoričara (uglavnom amatera). Sve je više i namernih posetilaca. Dobro uputstvo kako doći do krugova (nisam ga video pre pisanja ovog teksta) nalazi se na: https://bjbikers.com/predlozi-za-izlete-motociklom-u-srbiji-vrsac/

    Na sajtu Lepote Srbije piše sledeće (https://lepotesrbije.alo.rs/turizam/vesti/10882/prvi-kalendar-nastao-u-vrscu-koncentricni-krugovi-stari-preko-1500-godina-najbolje-svedoce-o-tome/vest):

    „Udruženja ljubitelja starina “Feliks Mileker” pronašli mnogobrojne tragove koji ukazuju na to da ih je stvorio praistorijski čovek, još oko 4.500 godina pre nove ere, pišu Novosti.
    “Feliksovci” su sredinom 2016, postavljanjem video-snimka na društvenim mrežama, prvi put ukazali široj javnosti na postojanje tih krugova. S obzirom na to da zvanična nauka još nije dala sud o toj senzaciji, jer pomenuti lokaliteti nisu proglašeni za arheološka nalazišta, sami su se uključili u rešavanje misterije.“

    Film je na: https://www.youtube.com/watch?v=C8SWRtwsito

    A ovo su (moje) fotografije sa prilične udaljenosti:

    Eurovelo 13

    Uz ovaj prikaz treba dodati i da trasa Eurovelo 13 putanje kroz Srbiju vodi upravo preko graničnog prelaza Vatin. Tu je i odgovarajuća tabla sa svim neophodnim informacijama, za koju nisam siguran da je postojala kada sam 2019. godine vožnju započeo upravo ovom rutom (Iron Curtain Trail): https://biking.rs/iron-curtain-trail-vojvodina/

    Fotografija je u zaglavlju.

    Powered by Wikiloc

    Preuzmi fajl za GPS uređaj: sa Wikiloc-a
    Translate »